آموزشی

اهمیت آب­بندی استخرهای بلوکی

امروزه در صنعت ساختمان سازی مدرن، آب‌بندی استخرها و مخازن آبی به جهت جلوگیری از هدررفت آب، انرژی و افزایش دوام سازه‌ از اهمیت زیادی برخورداره.  با به‌کارگیری روش‌های رایج عایق‌بندی رطوبتی، در طولانی‌مدت به میزان زیادی در مصرف آب و هزینه صرفه‌جویی قابل ملاحظه­ای میشه. با توجه به اقلیم گرم و خشک ایران و کمبود منابع آب در بسیاری از نقاط آن، لازم هستش تا با استفاده از راهکارهای علمی و متریال­های صنعتی نوین، میزان نشت و هدررفت آب رو در صنایع مختلف به حداقل میزان ممکن رسوند. در این مقاله از مجموعه چسبیجات با روند اصولی آب بندی استخر بلوکی آشنا خواهید شد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات آب­بندی استخرهای بلوکی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

چگونگی آب­بندی استخرهای بلوکی

در صنعت ساخت معمولا جهت احداث سازه‌های آبی بزرگ با توجه به حساسیت زیاد، از بتن مسلح استفاده میشه اما استخرها و مخازن آبی کوچک را عمدتا با بلوک و مصالح بنایی سنتی می­سازن. عایق‌بندی پس از احداث اولیه و حین تکمیل مراحل نازک‌کاری استخر انجام میشه.

از آنجایی که استخرها جزء امکانات لوکس ساختمان­ها محسوب میشن و هزینه زیادی صرف احداث آن‌ها میشه، با به‌کارگیری متریال­های صنعتی نوین که به لحاظ انعطاف‌پذیری، مقاومت، دوام، نفوذناپذیری و چسبندگی به مراتب از مصالح بنایی بسیار بهتر هستن، علاوه بر کاهش مصرف آب و حفظ محیط زیست، می­تونن طول عمر و دوام سازه رو افزایش دهند و هزینه‌های تعمیر و بازسازی را به حداقل میزان ممکن برسونن.

شرح مراحل آب‌ بندی استخرهای بلوکی

در ادامه به ترتیب مراحل آب‌بندی استخرهای بلوکی رو با هم بررسی می‌کنیم:

  1. اجرای سیمان‌ کاری با ملات سیمانی تقویت‌ شده

برای آب‌ بندی استخر بلوکی به روش اصولی پس از ترمیم کلیه شیارها، شکستگی‌ها و ترک‌های موجود، باید یک لایه سیمان‌کاری انجام شود تا سطوحی صاف و یکدست حاصل بشه. با این کار دیوارها در برابر فشار آب مقاوم و پایدار‌تر شده و برای اجرای لایه‌های بعدی آماده میشن.

در سیمان‌کاری دیواره استخرها بهتر که از ملات حاوی چسب بتن پلیمری استفاده بشه. چسب بتن پلمیری بر پایه لاتکس طراحی و تولید شده و برای تهیه ملاتی مقاوم با چسبندگی بالا مورد استفاده قرار می­گیره. عایق­‍‌بندی رطوبتی و کاهش نفوذپذیری، ثبات کیفیت در محیط‌های قلیایی، افزایش مقاومت کششی و  فشاری، استحکام بالا در برابر ضربه، جلوگیری از ایجاد ترک و … از فواید افزودن چسب بتن به ملات سیمانی هستش.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات چسب بتن پلیمری با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. چگونگی استفاده از متریال آب بند دوجزئی

یکی از تازه‌ترین دستاوردهای محققان شیمی، ساخت محصول آب‌بند دوجزئی الاستومری هستش که برپایه سیمان، مواد معدنی و رزین اصلاح‌کننده پلیمری تولید و به بازار عرضه شده. این محصول جایگزین قدرتمندی برای ایزوگام بوده و با برخورداری از خواصی همچون: مقاومت زیاد در برابر فشار آب، قابلیت انعطاف‌پذیری بالا،  خاصیت ضد باکتری و چسبندگی عالی به سطوح بتنی، تمامی انتظارات ما رو در آب‌بندی محیط‌های آبی به خوبی پاسخ میده.

آب‌بند دوجزئی الاستومری همچنین در برابر واکنش‌ نمک‌های موجود در آب مقاومت می­کنه و دچار خوردگی نمیشه؛ همچنین در برابر نفوذ یون کلرید و گاز CO2 بسیار مقاوم و پایدار هستش. خاصیت ضد باکتری این محصول از رشد جلبک و خزه در دیواره‌ها جلوگیری می­کنه و به دلیل عدم ایجاد سمیت، برای آب بندی مخازن آب آشامیدنی نیز بسیار مناسب هستش.

قبل از اعمال آب‌بند دوجزئی به سطح کار، برای چسبندگی هر چه بهتر آن به لایه قبلی میشه از پرایمر ساختمانی که یک رزین پلیمری، استفاده کرد. پرایمر از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخورداره و ضمن برخورداری از دوام بالا در برابر تغییرات جوی، موجب اتصال بهتر مواد به سطح زیرین کار میشه.

کار کردن با این محصول بسیار آسان هستش و با کاهش میزان مصرف مواد اعمالی بر روی سطح، هزینه‌های اضافی و جانبی کار رو کاهش خواهد داد. پرایمر با پوشاندن منافذ کوچک سطح، به کاهش نفوذپذیری و آب­بندی هر چه بهتر سطوح کمک شایانی می­کنه.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات آب­بندی دو جزئی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. مرحله کاشی‌ کاری استخر

امروزه برای کاشی‌کاری از ملات یا در روش‌های نوین از محصول چسب کاشی استفاده میشه. از آن جا که لایه قبلی یعنی آب‌بند دوجزئی الاستومری، آب را جذب نمی­کنه نمیشه برای کاشی‌کاری روی آن از دوغاب یا ملات استفاده کرد و حتما باید از چسب کاشی استخری که محصولی به مراتب قوی‌تر هستش، استفاده بشه.

چسب کاشی استخری نوعی چسب مخصوص برای محیط‌های آبی (استخر، سونا، جکوزی، آبنما) هستش که بر پایه سیمان و مواد معدنی تولید شده و با رزین‌های سینتتیک و افزودنی‌های مخصوص تقویت و اصلاح میشه. کار با چسب کاشی به مراتب راحت‌تر و سریع‌تر از ملات یا دوغاب هستش و از خواص مهم دیگه آن میشه به چسبندگی زیاد، انعطاف‌پذیری بالا، قابلیت تحمل دامنه دمایی گسترده ، سازگاری با محیط زیست و… اشاره نمود.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات چسب کاشی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. اجرای مرحله بندکشی

در این مرحله پس از آب­بندی استخر بلوکی و نصب کاشی‌ها باید فواصل بین کاشی‌ها رو با ملات مناسب پر کرد. اگر در زمان نصب کاشی‌ها از انواع سیستم‌های همترازکننده استفاده شد، در این مرحله فواصل یکسان و منظمی از سطح کار بدست میاد که بندکشی آن آسان­تر و از دوام بالایی برخورداره. استفاده از همترازکننده‌ها باعث خروج هوای محبوس زیر کاشی و اتصال کامل آن به چسب میشه و در نتیجه امکان جداشدگی یا سرایت آب به سطح زیرین کار به حداقل میرسه.

مناسب‌ترین محصول برای پر کردن درزهای سطوح کاشی‌کاری، خمیر بندکشی هستش. این محصول علاوه بر زیبایی سطح کار که در استخرها اهمیت زیادی داره، در برابر نوسانات دمایی و فشار آب نیز از مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی برخورداره.

خمیر بندکشی با خاصیت جذب آب، ثبات رنگ و جلوگیری از نفوذ آلودگی انتخاب مناسبی برای تکمیل مراحل آب­بندی استخر بلوکی بشمار میاد. از آنجا که در استخرها، زیبایی بصری از اهمیت زیادی برخورداره، پودر کاشی استخری در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها تولید و در بازار موجود هستش و میشه با انتخاب هوشمندانه، بین رنگ کاشی و بندهای آن، هارمونی زیبایی بوجود آورد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات خمیر بندکشی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. تمیز کردن و پاک کردن لکه‌های سیمانی

در مرحله پایانی ممکن که  بر روی کاشی‌ها هنوز لکه‌های سیمانی و مقداری از ملات بندکشی باقی مونده باشه. جهت از بین بردن این لکه‌ها که ظاهر استخر رو زشت و ناخوشایند می­کنه، میشه از محصول پاک‌کننده کاشی و سرامیک استفاده نمود. سمنت ریموور برای پاک‌کردن لکه‌های سیمانی و آهکی بر روی سطوحی که به اسید حساس نیستن، به کار میره و با کمک آن میشه هر گونه آلودگی سخت رو تنها در حدود حداقل 5 دقیقه و با یک دستمال از بین برد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات سمنت ریموور با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

جمع‌بندی

اکثر افراد بر این باورند که برای آب بندی استخر بلوکی تنها باید از یک محصول یا روش عایق‌بندی خاص استفاده بشه. در صورتی که علاوه بر انتخاب محصول آب‌بند مناسب، باید نظارت دقیق و اصولی در کلیه مراحل احداث و لایه‌های مختلف استخر برای کاهش نفوذپذیری و عایق‌سازی درزها وجود داشته باشه.

در تولید محصولات نوین ساختمانی همچون چسب بتن، آب‌بند دوجزئی، پرایمر، چسب کاشی و غیره از متریالی با خواص بهبودیافته استفاده میشه تا پاسخگوی نیازهای روز مهندسی باشن و ضعف‌های موجود در مصالح سنتی رو پوشش بدهند. مزیت استفاده از این محصولات: اجرای آسان و سریع، زمان کارپذیری بال، و اجرای کار با لوازم ساده همچون پیستوله، غلطک، اسپری و… هستش که به میزان قابل‌توجهی از هزینه­های‌ انجام پروژه‌ رو کاهش میده.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.