آموزشی, تاریخچه, عمو نوشت ها

جایگاه و کاربرد امروزی چسب در صنایع مختلف

معرفی چسب و کاربرد آنها

همیشه یکی از دغدغههای مهم در صنایع مختلف، اتصال میان دو یا چند شیء به یکدیگر بوده و هست. برای این کار همواره روشهای مختلفی مثل: استفاده از پیچ و مهره، میخ، منگنه و… کاربرد داشته است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، تغییرات بنیادی که در ترکیبات سازنده چسبها بوجود آمده کارایی منحصر به فردی به آنها بخشیده و با توجه به سهولت استفاده در اجرای کار و کاهش زمان اتصال که موجب تسریع روند کار شده، از لحاظ اقتصادی و کاهش نیروی انسانی مورد نیاز پروژهها بسیار مقرون به صرفه هستند. بنابراین بی جهت نیست که امروزه تنوع گسترده چسبها و کاربردشون در صنایع مختلف بسیار گسترش پیدا کرده است.

امروزه استفاده از چسبها مزایای بسیاری را نسبت به مصالح سنتی و اتصالات مکانیکی، حرارتی و دوخت در اختیار مصرف کننده قرار میدهند. این مزایا شامل: قابلیت اتصال سطوح مختلف به یکدیگر، توزیع مطمئن و یکنواخت فشار در سطح اتصال، مقرون به صرفه کردن فرایندهای مکانیزه و افزایش انعطافپذیری اجرای کار میباشد.

بطور کلی چسب به مادهای اطلاق میشود که بر روی یک یا هر دو سطح اتصال قرار داده شده و موجب جدا نشدن اجسام مشابه یا مختلف میشود. امروزه با تغییراتی که در اجزای سازنده چسبها بوسیله ترکیبات پلیمری آلی مختلف بوجود آمده خاصیت و قدرت چسبندگی متفاوتی به آنها بخشیده که هر یک از آنها را مناسب برای استفاده در امری خاص و یا مشترک نموده است. داشتن قدرت چسبندگی بالا و کاهش زمان اتصال موجب شده استفاده از مصالح و ملات سنتی به سرعت جای خود را به انواع گسترده چسبها بدهند. ابزار و مصالح سنتی به دلیل ظرافت و زیبایی که چسبها در اجرای کار دارند به حاشیه کشانده شده و ئیگر کمتر کاربردی در صنایع مختلف دارند. البته باید دقت داشت که انتخاب یک چسب مناسب برای انجام کار مورد نظر بسیار مهم بوده و به پارامترهای مختلفی مثل: وضعیت و شرایط فیزیکی سطوح، ابعاد و وزن اتصالات و… بستگی دارد. چون چسبها با توجه به نوع کاربردی که دارند در اشکال و با قدرتهای چسبندگی متفاوتی تولید میشوند.

با توجه به انواع مختلف چسب و تغییر در ترکیبات اولیه آن، کاربرد چسبها در صنایع چوب از گذشته تاکنون بسیار مشهود بوده اما با گسترش روز افزون تکنولوژی فرآوری مواد، چسبهای مخصوص سرامیک وارد این صنعت شدند که تغییرات شگرفی رو در صنعت سرامیک بوجود آوردند. در ادامه با افزایش قدرت چسبندگی و دوام چسبها کاربردشان در صنایع ساختمانی گسترش یافت به گونهای که اکنون از مصالح رایج، با کیفیت و مقرون به صرفه در پروژههای ساختمانی محسوب میشوند. بطور کلی باید گفت ویژگیهایی که موجب جایگزین شدن چسب به جای مصالح و ملات سنتی شده عبارتند از:

 • سهولت در اجرای کار
 • افزایش سرعت انجام کار
 • قدرت چسبندگی، دوام بالا و کاهش فرسودگی نسبت به سایر مصالح
 • کاهش نیروی انسانی
 • کاهش هزینههای اقتصادی

کاربرد چسب در صنایع امروزی

گسترش روز افزون استفاده از چسبها در صنایع مختلف، دلیلی بر تولید انواع چسب برای کاربردهای گوناگون شد. تنوع گسترده و افزایش استفاده از چسبها نشان از اهمیت کاربرد چسب برای اتصال سطوح مختلف است. چسبها امروزه در صنایع مختلفی مثل: صنعت چوب، ساختمان، سرامیک، خودروسازی، تولید وسایل خانگی و… کاربرد دارند. چسبها در دو شکل مایع و جامد (چسب نواری) و در حالت کلی به سه دسته صنعتی، گیاهی و حیوانی تقسیم بندی میشوند.

کاربرد انواع چسب در صنعت چوب، چسب چوب

یکی از پر کاربردترین صنایعی که از انواع مختلف چسب استفاده میکند، کارخانجات صنایع چوب هستند. البته چسبها با توجه به میزان قدرت چسبندگی و دوامشان در برابر درجه حرارت در بخشهای مختلفی از این صنعت همچون: کارگاههای ساخت مبلمان و صندلی، دکورهای چوبی و … مورد استفاده قرار میگیرند. چسبهای کاربردی این صنعت سفید رنگ با بی رنگ هستند. یک نمونه بسیار معروف از این نوع چسبها، چسب چوب است. البته توجه کنید که از برخی چسبهای همه کاره نیز میشود در اتصال سطوح چوبی استفاده کرد اما این امر در همه بخشها کاربرد ندارد. در انتخاب چسب چوب مناسب همواره باید به کاربرد آن در محیط بسته یا محیط آزاد توجه کنید و بر اساس آن چسب مورد نظرتان را انتخاب کنید. چون مقاومت چسبهای چوب در برابر تغییرات درجه حرارت و شرایط اقلیمی متفاوت هست. انواع چسب چوب عبارتند از:

چسب چوب پلی وینیل استات (PVA)

چسب چوب پلی اورتان (PU)

چسب چوب سیانواکریلات

چسب چوب حیوانی

چسب چوب اپوکسی

چسب چوب مخصوص پرس گرم

امروزه با تولید انواع چسبهای صنعتی و سرامیکی و کاربرد آنها به جای استفاده از مصالح و ملاتهای سنتی، دقت و ظرافت وارد صنعت نصب کاشی و سرامیک شده است. به گونهای که هم سرعت انجام کار بسیار بالا رفته و هم هزینههای اقتصادی و استفاده از نیروی انسانی کاهش یافته است. کاربرد چسبهای متنوع صنعت کاشی و سرامیک، جایی برای کثیف کاریهای سنتی باقی نگذاشته و مقاومت و دوام کار ا نسبت به ملاتهای سنتی بسیار افزایش داده است. استفاده از چسبهای کاشی و سرامیک عمر مفید آنها را بالا برده و در صورت تغییر کاربری، براحتی قابل تعویض میباشند. در استفاده از انواع چسب سرامیک باید به هدف کاربری مثل: استفاده برای دیوار، کف، درزگیری، آب بندی و… دقت کافی داشته باشید. چون هر کاربری چسب مخصوص خودش را دارد که موجب بهتر شدن اجرای پروژه شما میشود. ضمنا در استفاده از این نوع چسبها، تمیز و صاف بودن سطوح اتصال بسیار مهم و تاثیر گذار هست. از انواع چسبهای پر کاربرد در صنعت کاشی و سرامیک میتوان به چسبهای زیر اشاره کرد:

 • چسب کاشی پودری
 • چسب کاشی خمیری
 • چسب کاشی ویژه
 • چسب کاشی سیمانی
 • چسب ویژه سرامیک
 • چسب پرسلان
 • چسب بتن: شامل چسب بتن اپوکسی و چسب بتن لاتکس
 • چسب استاندارد

کاربرد چسب در صنایع ساختمانی

تولید چسبهای ساختمانی موجب تحولی بزرگ در این صنعت شده که بر هیچ کس پوشیده نیست. کاربرد انواع چسبهای ساختمانی در بخشهای مختلف، مثل: چسباندن مصالح، تعمیر و ترمیم مصالح، بالا بردن مقاومت مصالح و دوام آنها، پخش یکسان فشار در تمامی سطوح و… کاملا مشهود است. از پر کاربردترین چسبهای ساختمانی بر اساس قابلیت و ساختار شیمیایی که دارند، میتوان به انواع زیر اشاره کرد:

 • چسب پلیمری و انواع آن که قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و قابلیت تحمل فشارهای بالا را در نقاط مختلف ساختمان دارند.
 • چسب اکریلیک و انواع آن که به دلیل قابلیت روانشدگی در دماهای بالا برای اتصال انواع مصالح مناسب هستند.
 • چسب رزین و انواع آن که به حالتهای پودری، اسپری و مایع در بازار وجود دارند. این نوع چسبها کاربرد بسیاری در اتصال سطوح چوبی، شیشهای، فلزی و سرامیکی و… در ساختمان دارند.

بنابراین با توجه به جایگاه ویژهای که چسبها، امروزه در صنعت ساختمانی پیدا کردن نمونههای دیگری از چسبها مثل: چسب اپوکسی، مگاپوکسی، کاغذ دیواری، درزگیر، حرارتی، فشاری نوار چسب برق و… وجود دارن که همگی حاکی از اهمیت بالای کاربرد چسبها در صنایع مختلف دارند.

کاربرد چسب در صنایع خودرو سازی و حمل و نقل

در صنعت حمل و نقل از انواع چسبها برای ساخت قطعات انواع اتومبیل، هواپیما، قطار و… و در مونتاژ وسایل نقلیه استفاده میشود. به عنوان مثال، چسبها به دلیل خاصیت جذب ضربه برای بالا بردن ایمنی خودرو استفاده میشوند. به عبارت دیگهر، آنها به عنوان یک بافر عمل کرده و از لحاظ ظاهری بسیار شکیلتر نسبت به تجهیزات سنتی، پلاستیکی، فلزی و… هستند.

کاربرد چسب در صنایع بسته بندی

چسبهای مختلفی را میتوان به طور خاص برای مقوا، پلاستیک یا چوب تولید نمود. این ویژگی بطور خاص در صنعت بسته بندی کاربرد دارد. در صنعت بسته بندی اغلب از چسبهای گرما ذوب EVA استفاده میشود زیرا این چسبها برای اتصال سطوح و پوششهای مختلف طراحی شدهاند. بنابراین آنها برای مونتاژ، برچسب زدن، پردازش کاغذ و موارد دیگر بسیار ایدهآل هستند.

تهیه و خرید چسب از مجموعه چسبیجات با توجه به کاربرد چسب

برای تهیه و استفاده از انواع چسبهای نواری جامد و مایع که کاربریهای منحصر به فردی در پروژههای شما دارند، میتوانید به سایت www.chasbijat.ir مراجعه نموده و یا با شماره تلفن 021-28428780 تماس بگیرید و از راهنمایی و تجارب کارشناسان ما بهره ببرید. مجموعه چسبیجات ارائه دهنده انواع چسبهای با کیفیت صنعتی و ساختمانی از بهترین برندهای موجود در بازار هست که نیاز شما رو برای اجرای هر چه بهتر پروژهها تامین مینماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.