دسته‌بندی نشده

جایگاه و کاربرد امروزی چسب در صنایع مختلف

معرفی چسب و کاربرد آنها

همیشه یکی از دغدغه­های مهم در صنایع مختلف، اتصال میان دو یا چند شیء به یکدیگر بوده و هست. برای این کار همواره روش­های مختلفی مثل: استفاده از پیچ و مهره، میخ، منگنه و… کاربرد داشته است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، تغییرات بنیادی که در ترکیبات سازنده چسب­ها بوجود آمده کارایی منحصر به فردی به آنها بخشیده و با توجه به سهولت استفاده در اجرای کار و کاهش زمان اتصال که موجب تسریع روند کار شده، از لحاظ اقتصادی و کاهش نیروی انسانی مورد نیاز پروژه­ها بسیار مقرون به صرفه هستند. بنابراین بی جهت نیست که امروزه تنوع گسترده چسب­ها و کاربردشون در صنایع مختلف بسیار گسترش پیدا کرده است.

امروزه استفاده از چسب­ها مزایای بسیاری را نسبت به مصالح سنتی و اتصالات مکانیکی، حرارتی و دوخت در اختیار مصرف کننده قرار می­دهند. این مزایا شامل: قابلیت اتصال سطوح مختلف به یکدیگر، توزیع مطمئن و یکنواخت فشار در سطح اتصال، مقرون به صرفه کردن فرایندهای مکانیزه و افزایش انعطاف­پذیری اجرای کار می­باشد.

بطور کلی چسب به ماده­ای اطلاق می­شود که بر روی یک یا هر دو سطح اتصال قرار داده شده و موجب جدا نشدن اجسام مشابه یا مختلف می­شود. امروزه با تغییراتی که در اجزای سازنده چسب­ها بوسیله ترکیبات پلیمری آلی مختلف بوجود آمده خاصیت و قدرت چسبندگی متفاوتی به آنها بخشیده که هر یک از آنها را مناسب برای استفاده در امری خاص و یا مشترک نموده است. داشتن قدرت چسبندگی بالا و کاهش زمان اتصال موجب شده استفاده از مصالح و ملات سنتی به سرعت جای خود را به انواع گسترده چسب­ها بدهند. ابزار و مصالح سنتی به دلیل ظرافت و زیبایی که چسب­ها در اجرای کار دارند به حاشیه کشانده شده و ئیگر کمتر کاربردی در صنایع مختلف دارند. البته باید دقت داشت که انتخاب یک چسب مناسب برای انجام کار مورد نظر بسیار مهم بوده و به پارامترهای مختلفی مثل: وضعیت و شرایط فیزیکی سطوح، ابعاد و وزن اتصالات و… بستگی دارد. چون چسب­ها با توجه به نوع کاربردی که دارند در اشکال و با قدرت­های چسبندگی متفاوتی تولید می­شوند.

با توجه به انواع مختلف چسب و تغییر در ترکیبات اولیه آن، کاربرد چسب­ها در صنایع چوب از گذشته تاکنون بسیار مشهود بوده اما با گسترش روز افزون تکنولوژی فرآوری مواد، چسب­های مخصوص سرامیک وارد این صنعت شدند که تغییرات شگرفی رو در صنعت سرامیک بوجود آوردند. در ادامه با افزایش قدرت چسبندگی و دوام چسب­ها کاربردشان در صنایع ساختمانی گسترش یافت به گونه­ای که اکنون از مصالح رایج، با کیفیت و مقرون به صرفه در پروژه­های ساختمانی محسوب می­شوند. بطور کلی باید گفت ویژگی­هایی که موجب جایگزین شدن چسب به جای مصالح و ملات سنتی شده عبارتند از:

 • سهولت در اجرای کار
 • افزایش سرعت انجام کار
 • قدرت چسبندگی، دوام بالا و کاهش فرسودگی نسبت به سایر مصالح
 • کاهش نیروی انسانی
 • کاهش هزینه­های اقتصادی

کاربرد چسب در صنایع امروزی

گسترش روز افزون استفاده از چسب­ها در صنایع مختلف، دلیلی بر تولید انواع چسب برای کاربردهای گوناگون شد. تنوع گسترده و افزایش استفاده از چسب­ها نشان از اهمیت کاربرد چسب برای اتصال سطوح مختلف است. چسب­ها امروزه در صنایع مختلفی مثل: صنعت چوب، ساختمان، سرامیک، خودروسازی، تولید وسایل خانگی و… کاربرد دارند. چسب­ها در دو شکل مایع و جامد (چسب نواری) و در حالت کلی به سه دسته صنعتی، گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می­شوند.

کاربرد انواع چسب در صنعت چوب، چسب چوب

یکی از پر کاربردترین صنایعی که از انواع مختلف چسب­ استفاده می­کند، کارخانجات صنایع چوب هستند. البته چسب­ها با توجه به میزان قدرت چسبندگی و دوامشان در برابر درجه حرارت در بخش­های مختلفی از این صنعت همچون: کارگاه­های ساخت مبلمان و صندلی، دکورهای چوبی و … مورد استفاده قرار می­گیرند. چسب­های کاربردی این صنعت سفید رنگ با بی رنگ هستند. یک نمونه بسیار معروف از این نوع چسب­ها، چسب چوب است. البته توجه کنید که از برخی چسب­های همه کاره نیز می­شود در اتصال سطوح چوبی استفاده کرد اما این امر در همه بخش­ها کاربرد ندارد. در انتخاب چسب چوب مناسب همواره باید به کاربرد آن در محیط بسته یا محیط آزاد توجه کنید و بر اساس آن چسب مورد نظرتان را انتخاب کنید. چون مقاومت چسب­های چوب در برابر تغییرات درجه حرارت و شرایط اقلیمی متفاوت هست. انواع چسب چوب عبارتند از:

چسب چوب پلی وینیل استات (PVA)

چسب چوب پلی اورتان (PU)

چسب چوب سیانواکریلات

چسب چوب حیوانی

چسب چوب اپوکسی

چسب چوب مخصوص پرس گرم

امروزه با تولید انواع چسب­های صنعتی و سرامیکی و کاربرد آنها به جای استفاده از مصالح و ملات­های سنتی، دقت و ظرافت وارد صنعت نصب کاشی و سرامیک شده است. به گونه­ای که هم سرعت انجام کار بسیار بالا رفته و هم هزینه­های اقتصادی و استفاده از نیروی انسانی کاهش یافته است. کاربرد چسب­های متنوع صنعت کاشی و سرامیک، جایی برای کثیف کاری­های سنتی باقی نگذاشته و مقاومت و دوام کار ا نسبت به ملات­های سنتی بسیار افزایش داده است. استفاده از چسب­های کاشی و سرامیک عمر مفید آنها را بالا برده و در صورت تغییر کاربری، براحتی قابل تعویض می­باشند. در استفاده از انواع چسب سرامیک باید به هدف کاربری مثل: استفاده برای دیوار، کف، درزگیری، آب بندی و… دقت کافی داشته باشید. چون هر کاربری چسب مخصوص خودش را دارد که موجب بهتر شدن اجرای پروژه شما می­شود. ضمنا در استفاده از این نوع چسب­ها، تمیز و صاف بودن سطوح اتصال بسیار مهم و تاثیر گذار هست. از انواع چسب­های پر کاربرد در صنعت کاشی و سرامیک می­توان به چسب­های زیر اشاره کرد:

 • چسب کاشی پودری
 • چسب کاشی خمیری
 • چسب کاشی ویژه
 • چسب کاشی سیمانی
 • چسب ویژه سرامیک
 • چسب پرسلان
 • چسب بتن: شامل چسب بتن اپوکسی و چسب بتن لاتکس
 • چسب استاندارد

کاربرد چسب در صنایع ساختمانی

تولید چسب­های ساختمانی موجب تحولی بزرگ در این صنعت شده که بر هیچ کس پوشیده نیست. کاربرد انواع چسب­های ساختمانی در بخش­های مختلف، مثل: چسباندن مصالح، تعمیر و ترمیم مصالح، بالا بردن مقاومت مصالح و دوام آنها، پخش یکسان فشار در تمامی سطوح و… کاملا مشهود است. از پر کاربردترین چسب­های ساختمانی بر اساس قابلیت و ساختار شیمیایی که دارند، می­توان به انواع زیر اشاره کرد:

 • چسب پلیمری و انواع آن که قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و قابلیت تحمل فشارهای بالا را در نقاط مختلف ساختمان دارند.
 • چسب اکریلیک و انواع آن که به دلیل قابلیت روان­شدگی در دماهای بالا برای اتصال انواع مصالح مناسب هستند.
 • چسب رزین و انواع آن که به حالت­های پودری، اسپری و مایع در بازار وجود دارند. این نوع چسب­ها کاربرد بسیاری در اتصال سطوح چوبی، شیشه­ای، فلزی و سرامیکی و… در ساختمان دارند.

بنابراین با توجه به جایگاه ویژه­ای که چسب­ها، امروزه در صنعت ساختمانی پیدا کردن نمونه­های دیگری از چسب­ها مثل: چسب اپوکسی، مگاپوکسی، کاغذ دیواری، درزگیر، حرارتی، فشاری نوار چسب برق و… وجود دارن که همگی حاکی از اهمیت بالای کاربرد چسب­ها در صنایع مختلف دارند.

کاربرد چسب در صنایع خودرو سازی و حمل و نقل

در صنعت حمل و نقل از انواع چسب­ها برای ساخت قطعات انواع اتومبیل، هواپیما، قطار و… و در مونتاژ وسایل نقلیه استفاده می­شود. به عنوان مثال، چسب­ها به دلیل خاصیت جذب ضربه برای بالا بردن ایمنی خودرو استفاده می­شوند. به عبارت دیگهر، آنها به عنوان یک بافر عمل کرده و از لحاظ ظاهری بسیار شکیل­تر نسبت به تجهیزات سنتی، پلاستیکی، فلزی و… هستند.

کاربرد چسب در صنایع بسته بندی

چسب­های مختلفی را می­توان به طور خاص برای مقوا، پلاستیک یا چوب تولید نمود. این ویژگی بطور خاص در صنعت بسته بندی کاربرد دارد. در صنعت بسته بندی اغلب از چسب­های گرما ذوب EVA استفاده می­شود زیرا این چسب­ها برای اتصال سطوح و پوشش­های مختلف طراحی شده­اند. بنابراین آنها برای مونتاژ، برچسب زدن، پردازش کاغذ و موارد دیگر بسیار ایده­آل هستند.

تهیه و خرید چسب از مجموعه چسبیجات با توجه به کاربرد چسب

برای تهیه و استفاده از انواع چسب­های نواری جامد و مایع که کاربری­های منحصر به فردی در پروژه­های شما دارند، می­توانید به سایت www.chasbijat.ir مراجعه نموده و یا با شماره تلفن 021-28428780 تماس بگیرید و از راهنمایی و تجارب کارشناسان ما بهره ببرید. مجموعه چسبیجات ارائه دهنده انواع چسب­های با کیفیت صنعتی و ساختمانی از بهترین برندهای موجود در بازار هست که نیاز شما رو برای اجرای هر چه بهتر پروژه­ها تامین می­نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.