آموزشی

معرفی چند روش کاربردی برای ضد آب­سازی نمای ساختمان

امروزه در صنعت ساختمان­سازی مدرن، نمای ساختمان به عنوان رابط بین فضای داخل و خارج ساختمان، یکی از راه‌های انتقال و تبادل انرژی، بخارها و رطوبت در این دو محیط بشمار میره. جذب رطوبت توسط متریال نما می­تونه منجر به خوردگی، فرسایش، رنگ‌پریدگی و تخریب مصالح ساختمانی بشه و این مسئله مهم تحت اثر شرایطی همچون تغییرات دمایی و یخبندان تشدید میشه.

یک عامل مخرب دیگه که به طور پیوسته بر کیفیت رنگ و ظاهر نما اثر میذاره، برخورد اشعه فرابنفش خورشید هستش؛ که به همین دلیل بیشتر روش‌های ضد آب سازی نمای ساختمان، ضمن این که عایق رطوبت محسوب میشن، از مقاومت خوبی در برابر تابش‌های فرابنفش برخوردارن. با ما در مجموعه چسبیجات همراه باشید تا در این مقاله شما رو با روش‌های رایج ضد آب کردن نمای ساختمان آشنا کنیم.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات ضد آب کردن نمای ساختمان با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

تشریح اهمیت ضد آب سازی نمای ساختمان

جذب رطوبت توسط نما می­تونه اثرات بسیار منفی بر ظاهر بنا، کیفیت سطوح داخل و خارج ساختمان و دوام مصالح بذاره. رطوبت به تدریج موجب رشد قارچ و کپک در نمای ساختمان میشه و موجبات این مساله رو فراهم می­کنه که ظاهر آن کثیف و آلوده به نظر بیاد. همچنین جهت جلوگیری از پدیده شوره زدن که در اثر قابلیت جذب آب مصالح رخ میده و باعث ایجاد سفیدک در نماهای سنگی و آجری میشه، لازم هستش که سطوح نما ضدآب بشه.

همانطور که می­دونید درصد بالایی از هزینه احداث ساختمان به تهیه و نصب متریال پوششی نما و زیباسازی ظاهر آن اختصاص داره. از طرف دیگه سطوح خارجی ساختمان به طور مداوم در معرض رطوبت قرار دارن و این مسئله سبب افت زودهنگام کیفیت، رنگ‌پریدگی و آسیب‌پذیری متریال به کار رفته در نما میشه.

ظاهر نما می­تونه به عنوان یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت ساختمان نیز مطرح بشه و در صورت وجود آثار کپک، آلودگی و کهنگی، عمر بنا بیشتر و ارزش آن کمتر از میزان واقعی به نظر برسه.

یک ضرورت دیگه در ضد آب کردن نمای ساختمان، به تأمین ایمنی مربوط میشه. نفوذ آب از طریق ترک‌ها و درز بین پنل‌های پوششی و سرایت آن به ملات نگهدارنده، می­تونه سبب لق شدن و سقوط ناگهانی قطعات بر روی اهالی ساختمان یا عابرین بشه. از طرفی نفوذ رطوبت به درون المان‌های سازه‌ای، خوردگی آرماتورها و اجزای فولادی رو به همراه داره که مقاومت سازه رو به شدت کاهش میده.

بنابراین لزوم تأمین استانداردهای ایمنی در سازه موجب میشه که ضد آب سازی نمای ساختمان جدی گرفته بشه.در صورتی که در جهت ضد آب سازی نمای ساختمان، اقدامی صورت نگیره، رطوبت می­تونه به درون سازه نیز نفوذ پیدا کنه و موجب نم گرفتگی و پوسیدگی دیوارهای داخلی و لوازم منزل بشه.

از بین رفتن رنگ دیوار، طبله کردن گچ، از بین رفتن کاغذ دیواری و … از جمله مسائلی هستن که در صورت نفوذ رطوبت رخ میدن و هزینه به مراتب بیشتری نسبت به واترپروف کردن، به مالکان تحمیل می­کنن.

بنا به دلایلی فوق و اهمیت تمیز ماندن نما در طولانی‌مدت، مخارج سنگین شستن نمای ساختمان‎ها به‌ویژه سازه‌های مرتفع و لزوم ماندگاری مصالح تا پایان عمر ساختمان، روش‌های متعددی برای جلوگیری از جذب و نفوذ رطوبت مطرح و به کار گرفته میشه. این روش­ها که تحت عنوان “روش‌های ضد آب سازی نمای ساختمان” از آن‌ها یاد میشه، به دوام و پایداری هر چه بیشتر نما کمک شایانی می­کنه.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات ضد آب کردن نمای ساختمان با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

معرفی روش‌های ضد آب سازی نمای ساختمان

بهترین زمان برای ضد آب سازی نمای ساختمان یا واترپروف نمای ساختمان، قبل از بهره‌برداری هستش. یعنی زمانی که ساختمان هنوز نوساز ه، به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون سازه و عدم تغییر کیفیت نما، سطوح خارجی رو در برابر رطوبت عایق می­کنن. در سایر ساختمان‌ها نیز عملیات ضدآب کردن نما بعد از نماشویی و خشک شدن کامل سطوح می­تونه انجام بشه. برای ضد آب سازی نمای ساختمان، روش‌های گوناگونی هستش که در ادامه به آنها می­پردازیم.

  • روش استفاده ازپوشش نانو نما بر پایه حلال

یکی از محصولات پرکاربرد در ضدآب کردن متریال نما، آبگریزکننده نمای پایه حلال یا پوشش نانو نما هستش که در جهت افزایش زاویه تماس آب با سطح و کاهش نیروی چسبندگی سطحی عمل می­کنه. از این ماده میشه جهت ضد آب سازی انواع نماهای چوبی، آجری و سنگی استفاده کرد تا با جلوگیری از ایجاد هرگونه خوردگی، کپک، شوره و … عمر سازه افزایش پیدا کنه. اجرای آسان، جلوگیری از رنگ‌پریدگی نما و قابلیت اعمال بر روی سطوح مختلف، از مزایای استفاده از آبگریزکننده نما هستش. باید توجه کنید که جهت اعمال آبگریزکننده نما پایه حلال ابتدا باید هرگونه آلودگی و گردوغبار رو از روی سطوح پاک کنید.

سپس با اسپری محصول رو دوبار به شکل خیس رو خیس، بر روی سطح اعمال کنید. با هر 1 لیتر از این محلول، میشه تقریبا 5 مترمربع از نما رو پوشش دهید.

دسته دیگه­ای از محصولات شیمیایی با ترکیبات متفاوت و کارکرد یکسان در بازار وجود دارن که در بازار به مواد نانو معروف هستن. پوشش نانو نما رو میشه بر روی کلیه سطوح اعم از آجر، سنگ، سیمان، کاهگل و … اجرا کرد. از این تکنولوژی میشه جهت پیشگیری از نفوذ رطوبت به درون ساختمان، کثیف شدن نما و جلوگیری از تغییر رنگ در اثر پرتوهای فرابنفش استفاده کرد.

برای اجرای نانو آبگریز که نوع خاصی از نانو نما هستش، محصول مورد نظر باید با اسپری یا قلمو به سطح آغشته بشه. سپس بعد از خشک شدن باید بار دیگر محصول رو به همین ترتیب روی نما اعمال کرد و پس از 3 تا 6 ساعت، سطح قابل بهره‌برداری هستش.

استفاده از این روش در ساختمان‌های آجری که  در معرض شوره زدن هستن به‌شدت رایجه و از اصطلاح نانو آجر نما برای آن استفاده میشه. پوشش نانو آبگریز نما همچنین از فرسایش سطوح سنگی در اثر تماس با باران اسیدی، جلوگیری می­کنه و تا حدودی خاصیت خودتمیزشوندگی به نما میده.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات پوشش نانو نما بر پایه حلال با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  • روش استفاده از چسب ضد آب سازی نمای ساختمان

یکی از روش‌های عایق کردن نمای ساختمان در برابر رطوبت، استفاده از انواع چسب‌های رایج برای این کار هستش. اعمال چسب‌های مخصوص آب‌بندی بر روی سطوح، مانع از نشستن آلاینده‌ها، شوره زدن و رشد جلبک و خزه در نمای ساختمان میشه. چسب مناسب عایق‌بندی رطوبتی بر اساس نوع مصالح نما انتخاب میشه؛ برای مثال برای آب‌بندی نماهای شیشه‌ای استفاده از چسب آکواریوم رایجه و با چسب پلی‌اورتان میشه انواع نماهای کامپوزیت را عایق‌بندی کرد.

چسب پلی‌اورتان نوعی پلیمر هستش که به طور گسترده در آب‌بندی انواع سطوح صاف یا متخلخل به کار میره. پر کردن درزهای نما با چسب پلی‌اورتان تا حد زیادی از نفوذ آب به داخل بنا جلوگیری می­کنه. از مزایای دیگه این نوع چسب میشه به انعطاف‌پذیری، رنگ‌پذیری، مقاومت در برابر تابش خورشید و جلوگیری از اتلاف انرژی اشاره کرد.

نوع دیگری از چسب‌ها که برای پر کردن ترک‌های ایجاد شده در نماهای گچی به کار میره، چسب اکریلیک نام داره. از این چسب میشه در سطوح چوبی، فلزی و شیشه‌ای نیز استفاده کرد و درزهای اطراف درها و پنجره‌ها رو با آن آب‌بندی نمود.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات چسب ضد آب سازی نمای ساختمان با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  • روش رزین‌های ضدآب‌کننده

از سایر روش‌های عایق کردن نما در برابر رطوبت، استفاده از رزین‌های آبگریزکننده هستش. به عنوان مثال از معروف‌ترین رزین‌های عایق رطوبت در بازار میشه به رزین اپوکسی اشاره کرد. رزین یک مایع چسبنده و بی‌رنگه که جهت ضدآب کردن نماهای آجری و سیمانی به کار میره. این مایع شفاف پس از قرار گرفتن بر روی سطوح، در معرض هوا خشک میشه و ظاهر براق و درخشنده‌ای به نما میده.

از خصوصیات دیگه رزین، جلوگیری از رنگ‌پریدگی و تغییر ظاهر سنگ و آجر در اثر تابش‌های مضر خورشید هستش؛ به دلیل خاصیت براق‌کنندگی از این ماده جهت جلا بخشیدن به نماهای فرسوده ساختمان‌های قدیمی نیز استفاده میشه.

جهت استفاده از رزین باید از یک روز قبل نماشویی انجام بشه و سطوح کاملا خشک باشه؛ در غیر این صورت رزین اثری نداره و یا این که سبب ایجاد سفیدک میشه. ضمنا باید اذعان داشت که اجرای رزین با غلتک، به دلیل عدم پر کردن درز میان قطعات، اثرگذاری لازم رو نداره و بهتر که جهت اجرای آن از قلمو استفاده بشه.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات رزین­های ضد آب کننده با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  • استفاده از لاستیک درزگیر

بخش مهمی از ضد آب کردن نمای ساختمان، درزگیری هستش. به ویژه درز اطراف پنجره‌ها که شدیدا در معرض نفوذ رطوبت و اتلاف انرژی­اند. عایق‌های لاستیکی عموما برای درزگیری پنجره‌ها و اتصالات در نماهای شیشه‌ای از جمله نمای کرتین وال به کار میرن و علاوه بر جلوگیری از نفوذ رطوبت، نقش یک عایق حرارتی رو نیز بر عهده دارن.

از لاستیک‌های مقاوم در برابر رطوبت میشه به عایق‌هایTPE، EPDM و … که کاربرد گسترده‌ای در صنایع ساختمانی پیدا کردن، اشاره کرد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات لاستیک درزگیر با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

به طور کلی هدف از روش‌های ضد آب سازی نمای ساختمان، جلوگیری از نفوذ آب، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ماندگاری مصالح و تمیز ماندن نما در طولانی‌مدت هستش. برخی از این روش‌ها به‌ تنهایی جهت آبگریز ساختن نمای ساختمان کافی هستن و در برخی موارد میشه از دو روش به صورت ترکیبی استفاده کرد تا نتیجه حداکثری حاصل بشه (برای مثال روش چسب عایق‌کننده و لاستیک درزگیر). جهت انتخاب بهترین روش ضد آب کردن نما، باید بر اساس معیارهایی همچون جنس مصالح ساختمانی، مزایای هر روش، سهولت اجرا، هزینه و … تصمیم‌گیری انجام بشه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.