آموزشی

چگونگی آب­بندی حوضچه­ های بتنی

امروزه در صنعت ساختمان سازی مدرن اهمیت حوضچه­های بتنی و چگونگی آب­بندی نمودن آنها بر کسی پوشیده نیست. برای محافظت از انواع مختلف کابل‌هایی که از کانال­های زیر زمینی عبور می­کنن ما به محصولات ویژه حفاظتی همچون باکس‌های بتنی توخالی یا حوضچه‌ بتنی نیازمندیم.

حوضچه ­های بتنی با کمک گرفتن از علم مواد، متریال مطلوبی دارن و از رشته‌های پلیمری و رشته‌هایی از جنس شیشه‌ ساخته شدن. این حوضچه­ها برای داشتن حداقل وزن و مقاومت در مقابل آب، ساختار منحصر بفردی دارن و دارای عمر طولانی و دوام در تماس با آب و رطوبت هستن. نام دیگر این سازه اتاق بتن یا پوشش بتنی هستش. این حوضچه بتنی معمولا دارای قفل، قاب و لولاست.

حوضچه­ های بتنی در انواع مختلفی مانند: حوضچه ارت پلاستیکی، حوضچه ارت بتنی و حوضچه بازدید ارت با پوشش گالوانیزه گرم در بازار وجود دارن. نوع دیگری از این نوع سازه به نام هندهول بتنی پیش ساخته هستش که از آن به منظور  اتصال خطوط ارتباطی آب و فاضلاب استفاده میشه، اما بیشترین مورد مصرف آن در خطوط مخابراتی هستش.

به دلیل اهمیت بالای تقسیم‌بندی ایمن خطوط انتقال نیرو و آب در زیر زمین و محافظت از این تأسیسات از حوضچه‌های بتنی استفاده میشه. اگرچه بتن به دلیل استحکام و خواص مکانیکی مطلوب، نقش مؤثری در حفاظت از تأسیسات مهم زیرزمینی داره، اما مانند بسیاری از مصالح دیگر در برابر نفوذ آب بسیار آسیب‌پذیر هستش.

بنابراین بهتر که برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی و افزایش طول عمر مفید زیرساخت‌های شهری و غیرشهری، به اصول آب بندی حوضچه بتنی توجه ویژه­ای بشه. در این مقاله از مجموعه چسبیجات با صفر تا صد عایق بندی حوضچه بتنی در برابر آسیب‌های رطوبتی آشنا خواهید شد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات آب­بندی حوضچه­های بتنی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

شرح اهمیت آب بندی حوضچه­ های بتنی

بتن به دلیل برخورداری از خواص مکانیکی مطلوب و ظرفیت باربری بالا یکی از پرمصرف‌ترین مصالح در جهان به شمار میاد. حوضچه‌های بتنی، باکس‌های ساخته‌شده از بتن هستن که بر اساس کاربرد در ابعاد و ضخامت‌های مختلف ساخته میشن.

از این حوضچه‌ها در زمینه‌های متعددی همچون: کنترل ترافیک، تقسیم‌بندی و انتقال خطوط برق و مخابرات، ساخت کانال‌های ارتباطی و حوضچه‌ها (واحد دانه‌گیر و آشغالگیر) در تصفیه‌خانه آب و فاضلابساخت استخرها مورد استفاده قرار می­گیره. اگرچه حوضچه‌های بتنی برای ساخت بدنه و محافظت از تأسیسات مهم و استراتژیک به کار میرن اما به تنهایی در برابر رطوبت مقاوم نیستن و عدم توجه به آب‌بندی اصولی آن‌ها، می­تونه تأسیسات مختلف را با خسارت‌های سنگینی مواجه کنه.

یکی از ضعف‌های مهم بتن، ترک‌خوردگی آن در اثر عوامل مختلفی از جمله: انقباضات ناشی از خشک شدن، حملات ناشی از مواد شیمیایی، مقاومت کششی پایین آن رخ میده که با نفوذ رطوبت، آب و تغییرات دمایی پی‌درپی، این ترک‌ها به مرور گسترش پیدا می­کنن و در نهایت موجب تخریب و فروریختگی سازه میشن.

بنابراین عدم توجه به اصول ساخت و نگهداری صحیح حوضچه‌های بتنی می­تونه باعث نشت یا نفوذ ناخواسته آب بشه و مخارج هنگفتی به صنابع مختلف تحمیل کنه.

نحوه آب بندی حوضچه بتنی

از آنجا که ساخت و عایق‌بندی سازه‌ها به صورت لایه‌ای انجام میشه، جهت عملکرد بهینه و یکپارچه اعضا، باید در هر مرحله از متریال نوین با خواص مکانیکی مطلوب و سازگار با هم استفاده بشه.

در روش‌های ساخت سنتی به این امر کمتر توجه میشه و به همین علت اغلب شاهد حساسیت بالای فصل مشترک لایه‌ها و شکل‌گیری نقاط بحرانی، احتمال شکست و جداشدگی در این قسمت از سازه‌ خواهد شد.

به دنبال حل این مشکل امروزه انواع محصولات ساختمانی با خواص مکانیکی بهبودیافته توسط محققان علم شیمی تولید و به بازار عرضه شدن که ضمن سازگاری با هم، خواص یکدیگر را تقویت نموده و سطح را برای اعمال لایه بعدی آماده می­کنن.

آشنایی با مراحل آب بندی حوضچه بتنی

در ادامه با مراحل انجام آب­بندی حوضچه­های بتنی آشنا می­شوید:

  1. ترمیم شیار، ترک و شکستگی‌ها

برای آب بندی مخازن آبی از جنس بتن یا سیمان باید ابتدا کلیه شیارها، ترک‌ها، شکستگی‌ها و نقاط کرموشده با ملات ترمیمی مناسب پر بشن تا سطح یکپارچه و یکدستی بدست بیاد.

به دلیل وجود اختلاف در ضریب انبساط حرارتی ملات‌های معمولی با بتن پایه، بهتر که از به کار بردن مصالح سنتی برای این کار صرف‌نظر بشه؛ چرا که ملات و دوغاب سنتی در ایجاد چسبندگی و پیوستگی با لایه قبلی کار ضعیف عمل می­کنن و احتمال تخریب مجدد در این روش بالا هستش.

جهت بهبود خواص مکانیکی ملات‌های ترمیمی میشه از رزین تقویت‌کننده ملات لاتکس استفاده کرد. این محصول یک پلیمر امولسیونی بوده و با برخورداری از ویژگی‌هایی همچون افزایش مقاومت کششی، کاهش نفوذ‌پذیری و چسبندگی بالا موجب آب‌بندی بهتر بتن میشه.

جلوگیری از ترک‌خوردگی بتن و ملات، انعطاف‌پذیری مطلوب و مقاومت در برابر عوامل مهاجم محیطی از دیگر خصوصیات رزین تقویت ملات لاتکس هستش.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات  رزین تقویت ملات لاتکس با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. انجام ماهیچه‌کشی در مخازن بزرگ

در مرحله زیرسازی استخرها و مخازن با حجم زیاد، بهتر که از روش ماهیچه‌کشی در کنج‌ها و زوایای 90 درجه استفاده بشه. این نواحی به دلیل تمرکز فشار زیاد، شدیدا در معرض آسیب قرار دارن و استخرهایی که فرایند ماهیچه‌گذاری در گوشه‌های آن انجام نشده، شدیدا مستعد ترک‌خوردگی و جدا شدن کف از دیواره هستن. در ماهیچه‌کشی برای حصول نتیجه بهتر میشه از ملات‌های ترمیمی مخلوط با چسب بتن استفاده نمود.

چسب بتن پلیمری نوعی افزودنی طراحی‌شده بر پایه لاتکس هستش که در ترکیب با سیمان و ماسه، ملاتی مقاوم و با چسبندگی بالا ایجاد می­کنه. جلوگیری از بوجود آمدن ترک یا تبله شدن بتن، کاهش نفوذ‌پذیری بتن، ثبات کیفیت در محیط‌های قلیایی، افزایش مقاومت فشاری و کششی، افزایش مقاومت در برابر یخ‌زدگی و … از ویژگی‌های مهم این محصول هستش.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات چسب بتن پلیمری با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. اهمیت استفاده از پرایمر قبل از عایق‌بندی

پس از ترمیم سطح و قبل از اجرای متریال مخصوص آب­بندی حوضچه بتنی، برای عملکرد هر چه بهتر این روش میشه از پرایمر ساختمانی استفاده کرد. پرایمر ساختمانی، نوعی رزین پلیمری هستش که موجب چسبندگی بهتر دو لایه شده و از مقاومت بالایی در برابر تغییرات حرارتی و نفوذ رطوبت برخورداره. در واقع استفاده از پرایمر روشی آسان برای افزایش ضریب اطمینان و عملکرد قوی‌تر محصول آب‌بندکننده هستش. یکی دیگه از خواص منحصربه‌فرد پرایمر، بستن کلیه منافذ بتن و کاهش نفوذپذیری سطح کار بوده. با این کار میشه میزان مصرف محصول عایق‌کننده رو تا حد قابل توجهی کاهش داد و به حداقل رسوند و از هزینه‌های اجرایی اضافی جلوگیری کرد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات پرایمر حوضچه­های بتنی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

  1. انجام عایق­بندی حوضچه بتنی با محصول آب‌بند دوجزئی

آب‌بند دوجزئی الاستومری یکی از جدیدترین دستاوردهای علم شیمی در حوزه ساختمانی هستش که بر پایه مواد معدنی، سیمان و رزین اصلاح‌کننده پلیمری ساخته میشه. این محصول کلیه ضعف‌های سطوح بتنی و سیمانی را در برابر آب پوشش میده.

چسبندگی عالی، انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت در برابر فشار آب، وجود خاصیت آنتی‌باکتریال، عدم خوردگی در برابر نمک‌های محلول در آب، سازگاری با محیط زیست و عدم ایجاد سمیت در مخازن آبی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این محصول نوین هستش که باعث میشه آن رو بهترین متریال آب­بندی حوضجه بتنی معرفی کرد.

از مزیت‌های آب‌بند دوجزئی در مقایسه با روش‌های قدیمی مثل ایزوگام و قیرگونی، عدم نیاز به خشک بودن سطح زیرین کار هستش. در زمان استفاده از قیرگونی و ایزوگام اگر سطح زیر کار خشک نباشه، احتمال تبله شدن این مصالح که پایه نفتی داره، بالا هستش و باید حتما سطح عاری از رطوبت باشه.

اما محصول آب‌بند دوجزئی (که بر پایه آب هستش) رو میشه حتی در سطوح خیس و در شرایط بارانی نیز مورد استفاده قرار داد تا هیچ‌ گونه افت کیفیتی اتفاق نیفته. یکی دیگه از خواص بسیار مهم متریال نوین نسبت به مصالح سنتی، انعطاف‌پذیری کنترل‌شده هستش. به طوری که حتی در صورت ایجاد ترک، محصول آب‌بندکننده قابلیت پل زدن بر روی ترک‌ها رو داشته باشه و از گسترش و گسیختگی آن جلوگیری کنه.

قبل از اعمال آب‌بند دوجزئی لازم که تمام نقاط کنج و محل ورودی و خروجی لوله‌ها که در معرض تنش‌های کششی زیاد و ترک‌خوردگی قرار دارن، با مش توری آب‌بند ترجیحا از جنس فایبرگلاس پوشانده بشن. با این کار محصول آب‌بند دوجزئیبه اصطلاح  مسلح شده و حتی اگر سطح زیرین کار ترک بخوره، از پاره شدن محصول جلوگیری به عمل میاد.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات آب­بند دو جزئی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در طراحی تأسیسات صنعتی و جانمایی خطوط ارتباطی، مسئله دوام و حفظ شبکه‌های انتقال از اهمیت ویژه‌ای برخورداره. چرا که بروز آسیب در هر یک از اجزای این شبکه، با ایجاد اختلال جدی در روند خدمت‌رسانی و نارضایتی عموم همراه هستش.

حوضچه بتنی در صنایع برق، آب و مخابرات به طور گسترده مورد استفاده قرار می­گیره و به دلیل اهمیت عملکرد بی‌وقفه این خطوط باید احتمال بروز آسیب‌ها و نفوذ عوامل مخرب رو به حداقل رسوند. در همین راستا به پیمانکاران عزیز توصیه میشه جهت آب بندی حوضچه بتنی و سازه‌های مهم از روش‌های مدرن و بهترین متریال‌های آب‌بندکننده روز دنیا استفاده نمایند.

شما مشتریان عزیز می­تونید برای ثبت سفارش و خرید انواع محصولات آب­بندی حوضچه­های بتنی با شماره تلفن گویای مجموعه چسبیجات 28428780_021 تماس گرفته یا به سایت Chasbijat.ir مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.